CO TĚ V PORADNĚ ČEKÁ?

Pokud přicházíš do poradny na vyšetření, čeká tě časově náročná práce, která může trvat až 3 hodiny. Určitě dostaneš přestávku na odpočinek, je dobré, abys měl/a s sebou pití a malou svačinu.

Budeme rádi, když s sebou vezmeš svoje  školní sešity, čtenářské deníky, výkresy nebo další práce, které bys nám chtěl/a ukázat.

Při vyšetření se setkáš s psychologem nebo  se speciálním pedagogem – nejčastěji s tebou budou postupně pracovat oba dva. Budete se společně snažit přijít na to, proč se ti nedaří a jak by ses mohl zlepšit. 

  • U psychologa budeš řešit  zajímavé úkoly, díky kterým zjistíte, ve  kterých typech činností se ti daří více, ve kterých méně. Budou to úkoly zaměřené na paměť, na pozornost, na logické uvažování, úkoly zaměřené na schopnost zpracovávat různé informace a řešit problémy. Součástí bývají i úkoly spojené s kreslením.
  • Se speciálním pedagogem tě čekají úkoly podobné jako ve škole (mimo jiné čtení, psaní, počítání). Rozdíl je v tom,  že zde nebudeš zkoušený a nedostaneš žádné známky - spíše se budeme společně snažit přijít na to, jak by ses mohl zlepšit v činnostech, které ti dělají problémy, co bude potřeba změnit v domácí přípravě.

Kromě vyšetření ti psycholog a speciální pedagog mohou následně pomoci při řešení tvých obtíží. Společně si proberete, co můžeš sám udělat, aby se ti lépe vedlo jak doma, tak i ve škole. Pokud je třeba, nabídnou ti i pravidelné návštěvy v poradně, příp. se můžeš zúčastnit nejrůznějších programů a kurzů.